Regional Tournaments Affected by Weather

Monday, February 18, 2013

The regional basketball tournament are set for this week, with 2A set at Sloan-Hendrix at Imboden and the 3A at Hoxie. Here are the brackets, courtesy of the Arkansas Activities Association.

Wednesday morning the AAA announced that several of the regionals were switching times or dates due to the expected bad weather. As a result today's (Wednesday, Feb. 20) games at the 2A North at Sloan-Hendrix will start two hours earlier.

Meanwhile, the 1A at Hillcrest will also start their games two hours earlier today, while regionals at Paris and Maumelle have been pushed-back to tomorrow.

The 2A bracket below reflects today's changes, with the Marmaduke girls set to play around 6 p.m. due to the adjusted scheduling.

Class 2A

North Region at Sloan-Hendrix

Girls

First Round

Wednesday's Games

2:00 p.m. -- 1st 2 Cedar Ridge vs. 4th 3 Riverside

6:00 p.m. -- 1st 3 Marmaduke vs. 4th 2 Walnut Ridge

Thursday's Games

4:00 p.m. -- 2nd 3 Buffalo Island Central vs. 3rd 2 Salem

7:00 p.m. -- 2nd 2 Pangburn vs. 3rd 3 Marked Tree

Semifinal Round

Friday's Games

4:00 p.m. --

7:00 p.m. --

Saturday's Games

Consolation Round

12:00 noon --

Final

6:00 p.m. --

Boys

First Round

Wednesday's Games

3:30 p.m. -- 1st 2 Cedar Ridge vs. 4th 3 Augusta

6:30 p.m. -- 1st 3 East Poinsett County vs. 4th 2 Salem

Thursday's Games

5:30 p.m. -- 2nd 3 Riverside vs. 3rd 2 Tuckerman

8:30 p.m. -- 2nd 2 Walnut Ridge vs. 3rd 3 Marked Tree

Semifinal Round

Friday's Games

5:30 p.m. --

8:30 p.m. --

Saturday's Games

Consolation Round

1:30 p.m. --

Final

7:30 p.m. --

Region 3 at Hoxie

Girls

First Round

Wednesday's Games

4:00 p.m. -- 1st 1E Mountain View vs. 4th 3 Corning

7:00 p.m. -- 1st 3 Rivercrest vs. 4th 1E Flippin

Thursday's Games

4:00 p.m. -- 2nd 3 Earle vs. 3rd 1E Bergman

7:00 p.m. -- 2nd 1E Valley Springs vs. 3rd 3 Manila

Semifinal Round

Friday's Games

4:00 p.m. --

7:00 p.m. --

Saturday's Games

Consolation Round

12:00 noon --

Final

6:00 p.m. --

Boys

First Round

Wednesday's Games

5:30 p.m. -- 1st 1E Mountain View vs. 4th 3 Osceola

8:30 p.m. -- 1st 3 Hoxie vs. 4th 1E Valley Springs

Thursday's Games

5:30 p.m. -- 2nd 3 Earle vs. 3rd 1E Bergman

8:30 p.m. -- 2nd 1E Melbourne vs. 3rd 3 Manila

Semifinal Round

Friday's Games

5:30 p.m. --

8:30 p.m. --

Saturday's Games

Consolation Round

1:30 p.m. --

Final

7:30 p.m. --

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: